CTP panelleri tercih ederek diğer malzemelere göre nasıl avantajlar elde ederim?

Seramik, sektördeki en geleneksel kaplama malzemesidir. Seramik ebatları genelde küçük olduğundan ötürü fazla derz oluşturur. Oluşan derzler hijyenik olarak sorunludur ve bakteri riskini arttırır. Ayrıca seramik malzeme darbelere karşı zayıf bir yapı sergilediğinden ötürü CTP’ ye göre daha fazla tamirat gerektirecektir. Seramik kaplamanın tamiri işçilik ve maliyet açısından CTP’ ye göre çok yüksektir. Seramik gözenekli bir yapı sergilediği için koku,gaz,leke vs. konusunda emici davranır. CTP panel derzi olarak kullanılan mastik ise hem bir yalıtkan hem de dolgu görevi gördüğü için ağır aşındırıcı kimyasallarla yıkanmayı tolere eder ve derzler seneler sonra bile sızdırmaz özelliğini korur.

Boyalı yüzeyler kimyasal gaz çıkışı, buhar, çeşitli kimyasal atıklar/asit vb. gibi yan ürünler sonucu kabarıp dökülebilir ve üretimin hijyenikliğine zarar verir. İlk yatırım maliyeti düşüktür fakat aynı yüzeyi sağlamak için yan ürünlerin cinsine göre 6 -12 ayda bir tadilat ve/veya zımpara yapmak gerektirmektedir.

Metal panellerin yüzeylerini koruyan ince bir film tabakasıdır ve imalat yan ürünleri sonucu –kimyasal gaz çıkışı, buhar, çeşitli kimyasal atıklar/asit vb. gibi çok hızlı bir şekilde dökülebilir. Panellerin derzleri silikon olacaktır ve bu durumda derzler panel yüzeyinden daha hızlı bir şekilde paslanabilir. Panellerin yüzeyi ufak bir darbe gördüğünde bile koruyucu film tabakası kalkacak ve paslanmaya çok yatkın hale gelecektir. Paslanma süreci başladığı için ise panelin tamamen paslanması engellenemeyecektir. Metal paneller ağır olacağı için montaj veya tamirat için gereken işçilik süresi ve işçilik miktarları CTP panele göre yüksek olacaktır.